Skip to content

2325 North Chanticleer CtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$269,306
Last Sale Date
Oct 20, 1997

Property Information

Block192.35
Lot501
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
22%
Improvement Value:$319,000
78%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,452+5.3%
2024$7,080+6.7%
2023$6,635+0.4%
2022$6,605+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,306
DeedBook 5517, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1997