Skip to content

2282 South Chanticleer CtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$212,210
Last Sale Date
Nov 6, 1997

Property Information

Block192.35
Lot521
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
23%
Improvement Value:$302,500
77%
Total Assessment$391,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,133+5.3%
2024$6,777+9.8%
2023$6,173+0.4%
2022$6,145-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$212,210
DeedBook 5523, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1997