Skip to content

2274 South Chanticleer CtToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 26, 2006

Property Information

Block192.35
Lot523
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,822
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
28%
Improvement Value:$224,700
72%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,716+5.3%
2024$5,430+4.0%
2023$5,221+0.4%
2022$5,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 13263, Page 1851

Property Sale

Sale
$187,650
DeedBook 5624, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1998