Skip to content

2266 South Chanticleer CtToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$385,800
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block192.35
Lot525
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,718
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
30%
Improvement Value:$207,500
70%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,402+5.3%
2024$5,132+22.9%
2023$4,176+0.5%
2022$4,157+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,800
Sq Ft1,718DeedBook 18533, Page 1778Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$277,500
Sq Ft1,718DeedBook 18410, Page 249Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$173,825
DeedBook 5626, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1998