Skip to content

2236 South Chanticleer CtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 8, 2017

Property Information

Block192.35
Lot532
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
29%
Improvement Value:$235,500
71%
Total Assessment$329,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,003+5.2%
2024$5,704+4.0%
2023$5,483+0.4%
2022$5,459+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 16747, Page 453Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 10297, Page 412

Property Sale

Sale
$189,015
DeedBook 5540, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1997