Skip to content

2235 South Chanticleer CtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block192.35
Lot540
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage3,019
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
23%
Improvement Value:$313,600
77%
Total Assessment$406,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,408+5.3%
2024$7,038+9.7%
2023$6,417+0.4%
2022$6,389-8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 10366, Page 486

Property Sale

Sale
$236,840
DeedBook 5494, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1997