Skip to content

2267 South Chanticleer CtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block192.35
Lot548
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
24%
Improvement Value:$291,300
76%
Total Assessment$381,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,947+5.3%
2024$6,600+8.1%
2023$6,108+0.4%
2022$6,081-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,349DeedBook 18835, Page 1497Recorded12/22/2021

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 15527, Page 1028

Property Sale

Sale
$216,090
DeedBook 5513, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1997