Skip to content

1496 Essex CourtToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block192.35
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
34%
Improvement Value:$180,300
66%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,943+5.3%
2024$4,696+8.3%
2023$4,337+0.4%
2022$4,317+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 17272, Page 1406Recorded10/17/2018

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 17038, Page 5Recorded2/28/2018

Property Sale

Sale
$53,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 16775, Page 921Recorded6/21/2017

Property Sale

Sale
$146,115
DeedBook 4565, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1986