Skip to content

1482 Falconcrest CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Apr 30, 1987

Property Information

Block192.35
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
33%
Improvement Value:$184,400
67%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+5.6%
2024$4,500+5.0%
2023$4,286+0.5%
2022$4,266+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 4552, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1987