Skip to content

1462 Falconcrest CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block192.35
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
34%
Improvement Value:$178,500
66%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,965+5.3%
2024$4,717+8.5%
2023$4,349+0.4%
2022$4,330+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 16120, Page 1591Recorded6/30/2015

Property Sale

Sale
$156,210
DeedBook 4554, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1987