Skip to content

1471 Falconcrest CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block192.35
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,515
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
33%
Improvement Value:$189,100
67%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,158+5.3%
2024$4,900+10.2%
2023$4,446+0.4%
2022$4,427+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,515DeedBook 19186, Page 897Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$168,260
DeedBook 4545, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1987