Skip to content

1940 Quimby CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block192.35
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,554
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$187,000
68%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,011+5.3%
2024$4,760+13.8%
2023$4,182+0.4%
2022$4,163+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,554DeedBook 18617, Page 962Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 15637, Page 1136Recorded9/12/2013

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 13867, Page 57

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 11403, Page 1079

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 5697, Page 567

Property Sale

Sale
$151,195
DeedBook 4598, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1987