Skip to content

1920 Quimby CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2023

Property Information

Block192.35
Lot84
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,554
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$173,500
66%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,801+5.3%
2024$4,561+7.6%
2023$4,239+0.4%
2022$4,220+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 16919, Page 1222Recorded10/27/2017

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5313, Page 968

Property Sale

Sale
$155,410
DeedBook 4561, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1987