Skip to content

1925 Quimby CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block192.35
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
33%
Improvement Value:$183,400
67%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,000+11.1%
2024$4,500+6.5%
2023$4,226+0.5%
2022$4,207+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5726, Page 9215

Property Sale

Sale
$152,300
DeedBook 4578, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1987