Skip to content

1535 Serrata WayToms River, NJ 08755

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block192.36
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,727
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$190,400
68%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,072+5.2%
2024$4,819+6.8%
2023$4,511+6.4%
2022$4,242+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,727DeedBook 19971, Page 1953Recorded4/3/2025

Property Sale

Sale
$237,500
Sq Ft1,727DeedBook 17759, Page 691Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$169,754
DeedBook 4721, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1988