Skip to content

1491 Serrata WayToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$244,500
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block192.36
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,727
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$187,700
68%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,023+5.3%
2024$4,772+8.9%
2023$4,381+0.4%
2022$4,362+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$244,500

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 16884, Page 1775Recorded9/28/2017

Property Sale

Sale
$161,990
DeedBook 4705, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1988