Skip to content

1484 Serrata WayToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 13, 2024

Property Information

Block192.37
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,561
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
33%
Improvement Value:$183,200
67%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,996+5.3%
2024$4,746+11.8%
2023$4,247+0.4%
2022$4,228+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,561DeedBook 19644, Page 1550Recorded4/1/2024

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 16249, Page 1010Recorded11/24/2015

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 15573, Page 1774Recorded7/3/2013

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 13690, Page 512

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 5711, Page 15

Property Sale

Sale
$166,200
DeedBook 4696, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1986