Skip to content

2245 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block192.37
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,561
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$172,900
66%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,790+5.3%
2024$4,551+18.2%
2023$3,849+0.5%
2022$3,831+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,561DeedBook 19161, Page 394Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$150,490
DeedBook 4679, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1986