Skip to content

1531 Quince PlaceToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Dec 2, 2011

Property Information

Block192.37
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,561
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
35%
Improvement Value:$175,600
65%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,949+5.3%
2024$4,701+12.6%
2023$4,174+0.4%
2022$4,156+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 15049, Page 653

Property Sale

Sale
$156,490
DeedBook 4733, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1989