Skip to content

1504 Cloverdale CourtToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$325,555
Last Sale Date
Sep 25, 2021

Property Information

Block192.37
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,727
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
35%
Improvement Value:$186,700
65%
Total Assessment$288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,260+5.3%
2024$4,997+17.8%
2023$4,241+0.5%
2022$4,222+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,555
Sq Ft1,727DeedBook 18710, Page 1571Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$167,940
DeedBook 4702, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1986