Skip to content

1514 Serrata WayToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block192.37
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,561
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
35%
Improvement Value:$170,900
65%
Total Assessment$263,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,808+5.3%
2024$4,568+11.4%
2023$4,099+0.4%
2022$4,081+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$369,900
Sq Ft1,561DeedBook 19585, Page 1173Recorded1/18/2024

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,561DeedBook 19128, Page 1484Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 17078, Page 148Recorded4/10/2018

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 10437, Page 1246

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 4797, Page 404

Property Sale

Sale
$156,600
DeedBook 4703, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1986