Skip to content

1504 Serrata WayToms River, NJ 08755

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block192.37
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,727
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
34%
Improvement Value:$179,800
66%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,720+5.5%
2024$4,472+9.6%
2023$4,079+0.5%
2022$4,060+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,727DeedBook 20045, Page 300Recorded6/18/2025

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5561, Page 755

Property Sale

Sale
$167,014
DeedBook 4696, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1986