Skip to content

2292 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 17, 2011

Property Information

Block192.38
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,264
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
36%
Improvement Value:$154,500
64%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,212+5.6%
2024$3,989+15.6%
2023$3,452+0.5%
2022$3,436+4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 14999, Page 1989

Property Sale

Sale
$133,400
DeedBook 4789, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1989