Skip to content

1544 Quince PlaceToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 23, 2016

Property Information

Block192.38
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,030
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
36%
Improvement Value:$159,300
64%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,274+5.6%
2024$4,048+28.1%
2023$3,160+0.5%
2022$3,145+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 16340, Page 1848Recorded3/15/2016

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 10548, Page 1586

Property Sale

Sale
$120,367
DeedBook 4782, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1988