Skip to content

2288 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block192.38
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,561
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$175,300
67%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,797+5.2%
2024$4,558+11.2%
2023$4,099+0.4%
2022$4,081+11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 18098, Page 1714Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$135,990
DeedBook 4792, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1989