Skip to content

2264 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block192.38
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,353
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
35%
Improvement Value:$165,500
65%
Total Assessment$254,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,637+5.3%
2024$4,405+9.9%
2023$4,007+0.4%
2022$3,989+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
Sq Ft1,353DeedBook 19608, Page 909Recorded2/16/2024

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5032, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1988