Skip to content

2237 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 5, 2019

Property Information

Block192.39
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,727
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
32%
Improvement Value:$188,000
68%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,797+0.0%
2024$4,795+5.2%
2023$4,556+0.4%
2022$4,536+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,727DeedBook 17686, Page 1802Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$208,500
DeedBook 14898, Page 1579

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 10108, Page 162

Property Sale

Sale
$144,990
DeedBook 4762, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1989