Skip to content

2253 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block192.39
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,727
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,000
32%
Improvement Value:$186,200
68%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,014+5.3%
2024$4,764+9.3%
2023$4,357+0.4%
2022$4,337+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$376,000
Sq Ft1,727DeedBook 20112, Page 1081Recorded8/25/2025

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 16299, Page 582Recorded1/25/2016

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 13198, Page 333

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5186, Page 960

Property Sale

Sale
$151,214
DeedBook 4747, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1989