Skip to content

2257 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block192.39
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,561
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
34%
Improvement Value:$176,600
66%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,839+5.3%
2024$4,598+18.3%
2023$3,887+0.5%
2022$3,868+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$329,900
Sq Ft1,561DeedBook 19182, Page 93Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$179,945
DeedBook 4750, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1989