Skip to content

2273 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 1, 2000

Property Information

Block192.39
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,727
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
32%
Improvement Value:$190,400
68%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,091+5.3%
2024$4,836+7.2%
2023$4,511+0.4%
2022$4,492+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10206, Page 1460

Property Sale

Sale
$187,586
DeedBook 4790, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1989