Skip to content

2341 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block192.39
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
28%
Improvement Value:$228,800
72%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,790+5.3%
2024$5,501+6.0%
2023$5,191+0.4%
2022$5,168+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900
Sq Ft1,846DeedBook 17667, Page 1810Recorded11/4/2019

Property Sale

Sale
$188,665
DeedBook 5409, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1996