Skip to content

2357 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block192.39
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
22%
Improvement Value:$320,500
78%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,461+5.3%
2024$7,088-0.4%
2023$7,119+0.4%
2022$7,088+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,349DeedBook 17485, Page 1524Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,349DeedBook 15921, Page 921Recorded10/21/2014

Property Sale

Sale
$251,867
DeedBook 5301, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1995