Skip to content

2369 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block192.39
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
27%
Improvement Value:$235,300
73%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,659+5.5%
2024$5,364+1.9%
2023$5,263+0.5%
2022$5,239+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$479,000
Sq Ft1,846DeedBook 19784, Page 249Recorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 16633, Page 1903Recorded1/18/2017

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14142, Page 1887

Property Sale

Sale
$196,275
DeedBook 5387, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1996