Skip to content

2381 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2000

Property Information

Block192.39
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage3,010
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
22%
Improvement Value:$309,100
78%
Total Assessment$398,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,253+5.3%
2024$6,891-3.4%
2023$7,132+0.4%
2022$7,100+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$232,385
DeedBook 5296, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1995