Skip to content

2433 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Sep 6, 2017

Property Information

Block192.39
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,419
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
24%
Improvement Value:$278,800
76%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,683+5.3%
2024$6,349+12.1%
2023$5,665+0.4%
2022$5,641+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft2,419DeedBook 16871, Page 1280Recorded9/15/2017

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 14978, Page 573

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 14226, Page 1071

Property Sale

Sale
$214,990
DeedBook 5235, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1994