Skip to content

2229 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Aug 12, 1996

Property Information

Block192.39
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,004
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$195,800
69%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,921+5.5%
2024$4,663+1.3%
2023$4,601+0.5%
2022$4,580+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5394, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1990