Skip to content

2397 Coral Leaf RoadToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block192.40
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,004
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$195,800
69%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,171+5.3%
2024$4,913+2.6%
2023$4,789+0.4%
2022$4,768+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 17190, Page 1292Recorded7/27/2018

Property Sale

Sale
$169,990
DeedBook 4943, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1991