Skip to content

2271 Kira CourtToms River, NJ 08755

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block192.40
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,004
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$199,300
69%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,985+5.5%
2024$4,723+4.6%
2023$4,516+0.5%
2022$4,495+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,004DeedBook 20200, Page 1262Recorded11/18/2025

Property Sale

Sale
$174,990
DeedBook 5056, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1993