Skip to content

2291 Kira CourtToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block192.40
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,627
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
24%
Improvement Value:$278,700
76%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,681+5.3%
2024$6,348+12.1%
2023$5,663+0.4%
2022$5,638+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft2,627DeedBook 16241, Page 173Recorded11/13/2015

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,627DeedBook 15764, Page 241Recorded3/17/2014

Property Sale

Sale
$199,990
DeedBook 5074, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1993