Skip to content

2335 Kira CourtToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$361,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block192.40
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,667
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
27%
Improvement Value:$264,900
73%
Total Assessment$363,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,630+5.3%
2024$6,299+9.0%
2023$5,780+0.4%
2022$5,755+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$361,000
Sq Ft2,667DeedBook 18560, Page 426Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,667DeedBook 15975, Page 749Recorded12/31/2014

Property Sale

Sale
$199,990
DeedBook 5147, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1994