Skip to content

2359 Kira CourtToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block192.40
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,004
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
31%
Improvement Value:$194,600
69%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,917+5.5%
2024$4,659+2.1%
2023$4,561+0.5%
2022$4,540+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 16626, Page 1791Recorded1/10/2017

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5763, Page 69

Property Sale

Sale
$184,990
DeedBook 5098, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1993