Skip to content

1623 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block192.42
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
32%
Improvement Value:$197,700
68%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,278+5.3%
2024$5,015-4.7%
2023$5,261+0.4%
2022$5,238+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,846DeedBook 17707, Page 1249Recorded12/5/2019

Property Sale

Sale
$179,927
DeedBook 5075, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1993