Skip to content

1635 Sweetbay DriveToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block192.42
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,556
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
35%
Improvement Value:$171,100
65%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,794+5.3%
2024$4,554+10.2%
2023$4,134+6.9%
2022$3,866+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000
Sq Ft1,556DeedBook 18133, Page 1274Recorded10/30/2020

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 14386, Page 1220

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 13719, Page 1814

Property Sale

Sale
$167,047
DeedBook 5064, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1993