Skip to content

1632 Goldspire RoadToms River, NJ 08755

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block192.42
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,718
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$178,600
67%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,857+5.2%
2024$4,615+5.2%
2023$4,386+0.4%
2022$4,367+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 16186, Page 1047Recorded9/11/2015

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 15600, Page 105Recorded7/31/2013

Property Sale

Sale
$167,710
DeedBook 5155, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1994