Skip to content

1604 Goldspire RoadToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block192.42
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
24%
Improvement Value:$290,300
76%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,966+5.3%
2024$6,618+7.9%
2023$6,132+0.5%
2022$6,104-7.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,349DeedBook 19283, Page 1982Recorded1/25/2023

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14214, Page 1699

Property Sale

Sale
$225,465
DeedBook 5121, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1993