Skip to content

1580 Goldspire RoadToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2016

Property Information

Block192.42
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,737
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
32%
Improvement Value:$186,700
68%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,773+5.5%
2024$4,522+4.5%
2023$4,329+0.5%
2022$4,309+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,165
DeedBook 5175, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1994