Skip to content

1562 Goldspire RoadToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block192.42
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
31%
Improvement Value:$202,000
69%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,302+5.3%
2024$5,037-4.7%
2023$5,288+0.4%
2022$5,265+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 17509, Page 724Recorded6/20/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 15447, Page 1317

Property Sale

Sale
$169,665
DeedBook 4923, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1991