Skip to content

1585 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block192.42
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,832
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$200,800
70%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,262+5.3%
2024$4,999-4.3%
2023$5,223+0.4%
2022$5,200+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14113, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$186,218
DeedBook 5131, Page 667