Skip to content

1653 Goldspire RoadToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block192.43
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,590
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
34%
Improvement Value:$172,800
66%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,770+5.3%
2024$4,532+4.6%
2023$4,334+0.4%
2022$4,315+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 16821, Page 692Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$168,210
DeedBook 5179, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1994