Skip to content

1576 Lacebark RoadToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block192.43
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,554
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
34%
Improvement Value:$172,600
66%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,498+5.6%
2024$4,261+8.0%
2023$3,947+0.5%
2022$3,928+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 15679, Page 1891Recorded11/7/2013

Property Sale

Sale
$157,992
DeedBook 5050, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1992